Doniczki

czy osłonki?

Kolorowe pojemniki do kwiatów hodowanych w domu sadzimy do doniczek lub umieszczamy w osłonkach. Kto bezbłędnie rozpozna czy roślina jest w doniczce czy w osłonce? Łatwe – osłonki nie mają dziurek, więc nie mają podstawek.
Ale, ale… A co jeśli roślina posadzona jest w osłonce z odpowiednią warstwą drenażu? Albo doniczka ma podstawkę idealnie dopasowaną do misy tak, że tworzą optycznie niepodzielną całość. Można się pomylić. Tylko do czego nam ta wiedza jest potrzebna?

Osłonkowy tymczas.
Zalety osłonek są nie do przecenienia – tak uważają ci wszyscy, którzy używają ich w dużych ilościach. Tymczasem dla wielu osób wsadzenie zakupionego w kwiaciarni kwiatka do osłonki jest tak dużym wysiłkiem, że zapominają oni o potrzebach rośliny.
Kwiaty przeznaczone do sprzedaży są w tymczasowych, plastikowych pojemnikach, które powinny być zamienione na doniczkę, gdy tylko roślina znajdzie się w miejscu swojego przeznaczenia. Należy dobrać odpowiednią wielkością i pojemnością misę i właściwe podłoże a następnie roślinę przesadzić.
Czy to znaczy, że osłonki są nieprzydatne? Oczywiście, że nie! Niektórych roślin nie sadzimy na stałe. Zakupione na wielkanocny stół hiacynty czy tulipanki botaniczne przetrwają święta w pięknych osłonkach, a potem przekwitną i albo przesadzimy je do ogrodu, albo wyrzucimy.
Podobnie można potraktować zioła do kuchni – jeśli zużywamy je szybko, nie warto przesadzać, a tylko korzystać z osłonek aranżujących nam wnętrze kuchni.

Maskowanie niedoskonałości.
Doniczka i osłonka jednocześnie? To ma sens, gdy chcemy ukryć pękniecie, niepasujący kolor czy inną wadę doniczki a przesadzanie jest roślinie jeszcze niepotrzebne lub pora roku tej czynności nie sprzyja. W takim przypadku zastosowanie osłonki jest świetnym rozwiązaniem.
Solidna doniczka przyda się również miłośnikom wikliny, trawy morskiej, rattanu, rafii. Osłonki wykonane z tych materiałów wymagają wręcz posadzenia rośliny w doniczce z drenażem i podstawką, bo same w sobie są wyłącznie ozdobą. Czasem warto do luźno plecionych osłonek wkładać doniczki dobrze dobrane pod względem kolorystycznym - barwa pojemnika będzie tłem dla ażurowej struktury osłonki.

Dwa w jednym.
Osłonki czy doniczki? Może lepiej dylematy szekspirowskie pozostawić innym i wybrać doniczki, które są idealne w swojej formie i wyglądzie? Gdyby doniczki polskiego producenta firmy HAGSEN pojawiły się na rynku zanim powstały osłonki, to nikt nigdy by ich nie wymyślił, bo nie byłoby takiej potrzeby.
Doniczki w różnych kształtach, w zawsze modnych kolorach nawiązujących do naturalnego piękna ziemi, komponują się świetnie z wnętrzami w stylu skandynawskim czy minimalistycznym nowoczesnym, ale także każdym inną aranżacją wymagającą akcentów roślinnych.

Mówią, że w życiu wszelka przesada jest szkodliwa. Ale tylko w życiu ludzi, w przypadku kwiatów przeciwnie – przesadzanie wskazane jest i niezbędne!
Tym samym sezon przesadzania uważa się za otwarty!