Wiszące ogrody

nad głowami

Kwiaty w domu to nasz prywatny kawałek natury. Ale to również obowiązek, a czasem utrapienie. Stojące na podłodze zostawiają plamy po rozlanej wodzie, koty rozkopują podłoże, ciekawskie psy podgryzają liście, potykają się o nie domownicy, przeszkadzają podczas odkurzania lub mycia podłogi.
Za takie zachowanie kwiatom należy się wyłącznie jeden wyrok – powieszenie!

Do Semiramidy nam daleko, ale…
Babilońska królowa Semiramida rozkazała założyć ogrody na dachach domów w swoim królestwie. Choć niewielkie mamy szanse, aby nasz salon w cud świata ogrodniczego przemienić, to spróbować zawsze warto. Na pewno nowy design wnętrza przełamie dotychczasowe schematy i nudę dekoracyjną a uwalniając podłogę od stojących doniczek otworzy przestrzeń dla użytkowników.

Kwitnące czy zielone?
Dobór kwiatów jest kwestią gustu, ale warto gustowi pomóc. Kwiaty zwisające kwitnące wymagają więcej światła, wody, nawożenia. Wiele gatunków potrzebuje również ferii zimowych – przeniesienia do chłodnego pomieszczenia i pozostawienia na dwa – trzy miesiące dla odpoczynku. W takim wypadku pojawi się problem zagospodarowania pustego miejsca.
Przerw wegetacyjnych tego typu nie potrzebują rośliny zielone. Mają one również skromniejsze wymagania dotyczące ilości światła. Warto pamiętać, że rośliny o liściach jasnych i kolorowych muszą mieć dużo światła. Jednolita ciemna zieleń to znak rozpoznawczy roślin lubiących światło mocno rozproszone, z dala od okien.

Pojemniki do roślin wiszących.
Wiele osób rezygnuje z pomysłu wieszania roślin uważając, że to wymaga skomplikowanych konstrukcji podtrzymujących doniczkę i podstawkę. Bez obaw – są doniczki do wieszania, których konstrukcja łączy misę z podstawką a do nas należy wybór zawieszki: sznurek ozdobny, rzemień, rafia, łańcuszek z metalu.
Polski producent doniczek firma HAGSEN produkuje serię Owl. Doniczki tej serii to kosmos technologiczny – nie dość, że są eleganckie w kształtach i szlachetne w kolorach, to wykonane są z biodegradowalnej mieszanki polimerów i drewna. Dzięki zastosowaniu takiej technologii mamy nieodparte uczucie jeszcze większego obcowania z naturą, w naszych czterech ścianach.

Tak więc Panie i Panowie – wieszanie czas zacząć!